Astronomický klub Bratislava

-->

Sem môžete písať ohľadom rôznych teórií - napr. hviezdach, čiernych dierach...

Príspevkov: 13 Stránka 1 z 1
Poslaťod Saiph » 23. Nov. 2009, 18:12:20
Ak spadne nejaká hmota do čiernej diery a dostane sa do singularity automaticky sa pre ňu zastaví čas ,nie?(Nepohybuje sa) Nie je to ale porušenie Heisenbergoveho principu ak poznáme aj polohu ( singularita) aj rýchlosť ( nulová) častice?

Poslaťod kozmonautka9 » 23. Nov. 2009, 18:53:28
Hmota nemôže spadnúť do čiernej diery!Pozor to čierna diera ju musí "vcucnúť".Čierna diera je ako vodný vír.Keď dás nejaké teleso do vody,pekne vidieť,že ten vodný vír to teleso"vcucne"do seba.Ako čo sa nepohybuje?To teleso či čo?Nikto nevie,čo je za singularitou.Hovorí o tom aj všeobecná teória relativity.Tam sa hovorí o čase a priestore.Možno v čiernej diere je priestor zakrivený.Možno čas sa posunie dopredu alebo dozadu.

Poslaťod Saiph » 23. Nov. 2009, 18:58:42
o pohybe hovorím o časticiach tie sa totiž pohybovať musia a keď sa tam zastaví čas ( v singularite) tak si neviem predstaviť ako sa častica môže pohybovať aj napriek tomu, že pre ňu čas stojí

Poslaťod Theliberty » 27. Nov. 2009, 17:30:10
to nechápem tiež ako sa može človek pohybovat ked pre neho stojí čas ? :D
nooo človek asi nie ale položme scifi otazku keby sa dostal človek do čiernej diery čo by sa stalo ? :D

Poslaťod Nerevar » 27. Nov. 2009, 18:32:08
pravdepodobne by si na nekonečne krátky okamih uvidel to čo prekročilo horizont udalostí a potom by ťa roztrhali gravitačné sily. A zastavil by sa pre teba čas.

Poslaťod agregus » 27. Nov. 2009, 18:39:37
Nerevar píše:pravdepodobne by si na nekonečne krátky okamih uvidel to čo prekročilo horizont udalostí a potom by ťa roztrhali gravitačné sily. A zastavil by sa pre teba čas.

odporucam toto: http://fora.tv/2008/02/19/Neil_DeGrasse_Tyson_Death_by_Black_Hole#chapter_02

veeeeelmi vtipne a zaroven vystizne!
Poslaťod bionicle0000 » 25. Júl. 2010, 19:32:02
Keď že základ má v supernove a jej hustota sa rovná 80 jupiterom a rýchlosť rotácie časríc okolo jadra je nespočítatelná je celkom možné že je dierov včasopriestore je možné že v nútri sa čas zastaví. :idea:
Poslaťod romanon » 20. Aug. 2010, 17:24:33
bionicle0000 píše:Keď že základ má v supernove a jej hustota sa rovná 80 jupiterom

he?!

Poslaťod dolinsky » 30. Aug. 2010, 08:29:01
Ja by som chcel len trochu k veci, ešte k prvej otázke. Neviem, či to tu už niekto nenapísal, nie som veľmi pozorný, ale keď padne nejaké teleso na čiernu dieru, nemyslím si, že to je porušenie Heisenbergovho (alebo jak sa to píše) princípu neurčitosti, lebo pre dané teleso čas nestojí a vo vnútri čiernej diery sa teoreticky môže pohybovať resp. sa pohybujú jeho častice. Čas telesa stojí iba pre pre pozorovateľa z vonka- myslím tým, že jemu sa zdá, akoby čas v čiernej diere stál, pretože hodnota dilatácie času v tomto prípade je nekonečná.

Poslaťod Martin21 » 18. Okt. 2011, 11:16:50
ked mozem odporucit, tak na tv noe ide relacia Hlbinami vesmiru a vo videoarchive su relacie ohladom temnej hmoty, zivota, ciernych dier a rozne inych veci :)

Poslaťod denka » 13. Dec. 2011, 19:56:10
:D
Poslaťod novotny » 10. Mar. 2016, 11:22:40
Cierna diera nieje diera ale je to hviezda ktora je tmava a ma silne magneticke pole , preto pohlcuje svetlo a vsetko okolo trha aj pre svoju rotaciu. (je to moj nazor a myslim ze za par rokov sa to potvrdi)
Poslaťod Eridany » 01. Okt. 2018, 21:23:46
Osobne by som sa moc netrapil čo sa stane s telesom po "páde do čiernej diery"...
Podla mňa na horizonte udalostí zaniká klasická fyzika a platí už len kvantova. Z nášho pohladu objekt do čiernej diery nikdy nespadne a informácia o ňom zostane zachovaná na horizonte udalostí, a pretože žiaden objekt ako celok nemôže prežiť ani priblíženie k horizontu udalostí bude táto informácia len vo forme žiarenia horizontu udalostí, pričom ak je horizont udalostí zahltený čierna diera vyvrhuje častice ktoré nestihli preisť transformáciou na energiu horizontom udalostí ale boli vytlačené do oblasti pólov kde je jednak slabšia gravitácia (singularita môže mať tvar elipsy,disku či prstenca vplyvom rotácie?) a jednak vystupujúce silné magnetické pole.
Ale ak čierna diera pohlcuje hmotu ako ju môže teda pohltiť keď na to aby sa tá hmota stratila pod horizontom udalostí mala by teoreticky dosiahnuť/prekročiť rýchlosť svetla!?, keďže za touto hranicou už ani rýchlosť svetla nieje dostatočná na únik.
Môže teda čierna diera vôbec pohltiť aj hmotu či len energiu?Podľa mňa hmotu teda pohltiť nedokáže, len ju premení na čistú energiu a časť nepremenenej hmoty vyžiari vo forme častíc na póloch.To sa odohráva na horizonte udalostí.
Pod horizontom udalostí na povrchu singularity sa možno pohltená energia opäť mení na hmotu?
Príspevkov: 13 Stránka 1 z 1

Prihlásenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť