Astronomický klub Bratislava

-->

Neviete kam zaradiť svoj príspevok ohľadom astronómie (chýba Vám tu taká kategória) ?

Príspevkov: 3 Stránka 1 z 1
Poslaťod Iveta » 25. Máj. 2016, 18:24:09
Dobrý deň, sledovala som dokument o všeobecnej teórii relativity a veľmi ma zaujal. Hovorilo sa v ňom, že podľa Einsteina je gravitácia spôsobená zakrivením priestoročasu. Predmet zakriví priestor okolo seba a ten ho tlačí k zemi. Doslova v ňom bolo povedané, že Newton sa mýlil, keď vysvetlil gravitáciu ako ťah. (Bolo spomenuté i to, že Newton si sám bol vedomý toho, že presne nevie, čo gravitáciu spôsobuje).
Na základe toho dokumentu, to teda chápem tak, že keď pustím kameň, spadne nie preto, že naňho pôsobí nejaká gravitačná sila, ale preto, že zakrivil priestor okolo seba a ten ho ťahá k zemi.
Lenže zároveň som sa dočítala, že všetky hmotné telesá sú k sebe navzájom priťahované gravitačnou silou. A k tomu ešte, že Newtonove teórie sú predsa len správne.
Keď som sa na to pýtala človeka z miestnej hvezdárne, odpovedal mi, že i Newton mal pravdu, i Einstein mal pravdu, a tak už tomu nerozumiem vôbec.
Vrátim sa k hore spomenutému dokumentu, v ktorom sa hovorí: „Newton sa mýlil. Nič také, ako gravitačný ťah neexistuje. Priestor je zakrivený a tlačí predmety k zemi.“
Ako teda môže byť správna i Newtonova i Einsteinova teória súčasne? Pokiaľ pád predmetu na zem spôsobuje gravitačná sila, načo si to vysvetľovať ako zakrivený priestoročas a ak pád predmetu na zem spôsobuje zakrivený priestoročas, načo si to vysvetľovať ako gravitačnú silu? (Čítala som i to, že pre slabé gravitačné pole sa používa Newtonov gravitačný zákon a Einsteinov pre planéty a vesmír. Nerozumiem. Keď raz gravitačný ťah neexistuje, nemôže byť predsa používaný ani pre slabé gravitačné pole!). Mám v tom miš-maš. Ďakujem za vysvetlenie!
Poslaťod Iveta » 25. Máj. 2016, 18:41:46
OPRAVA!!! ZEM zakrivila priestor okolo seba a ten tlačí predmet k zemi.
Poslaťod martinjediny » 28. Jún. 2016, 07:47:22
Iveta píše:Dobrý deň, sledovala som dokument o všeobecnej teórii relativity a veľmi ma zaujal. Hovorilo sa v ňom, že podľa Einsteina je gravitácia spôsobená zakrivením priestoročasu. Predmet zakriví priestor okolo seba a ten ho tlačí k zemi. Doslova v ňom bolo povedané, že Newton sa mýlil, keď vysvetlil gravitáciu ako ťah. (Bolo spomenuté i to, že Newton si sám bol vedomý toho, že presne nevie, čo gravitáciu spôsobuje).
...

1/ V zivote pracujeme s mnozstvom pojmov, ktore nedokazeme vysvetlit, pochopit, len pozname ich vlastnosti. Aj to obcas len niektore...
2/ Nikto nevie co je to gravitacia, co ju sposobuje,..., ale pozname niektore jej vlastnosti.
3/ Newton opisal to co vidi a preto je "Newtonovska" fyzika lahko pochopitelna.
Hoci Newtonovska fyzika je len zjednodusenim fyziky, tak s vysokou presnostou plati pre male rychlosti. t.j. pre rychlosti mensie ako tretia kozmicka. a cim mensia rychlost, tym presnejsie.
Preto pre 99% javov bezne pouzivame "Newtona".
4/ Einstein uz ide proti intuicii. Podarilo sa odmerat, ze rychlost svetla nevieme prekonat. A to nie je intuitivne. lebo ak svietim zo Zeme v smere letu Zeme, tak sa rychlosti nescitaju, ale svetlo leti stale len rychlostou svetla, a ak proti smeru letu, aj tak leti rychlostou svetla. Tento jav Newtonovska fyzika nepozna a preto ho vysvetlil Einstein v teorii relativity.
5/ Zakrivenie priestoru Einstein pouzil, aby vysvetlil, preco telesa idu k sebe, to co Newton popisal pritahovanim sa. Zvlast pre male rychlosti budu mat obaja pani takmer na chlp rovnake vysledky, aj ked to popisuju inak. Avsak cim vacsia rychlost, tym bude presnejsi Einstein a uz pri rychlostiach 1/10 rychlosti svetla zacne byt rozdiel zaujimavy.

Takze pre male rychlosti pouzivame Newtonovsku fyziku, pre vysoke rychlosti a vysoke hmotnosti (viac ako Jupiter) pouzivame relativisticku fyziku a pre atomarnu a subatomarnu fyziku pouzivame kvantovu fyziku. A okrem toho existuje este vela inych teorii, avsak menej pouzivanych...
Ze to nie je moja chyba, ze mam cely zivot stastie na ludi... :)
Príspevkov: 3 Stránka 1 z 1

Prihlásenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť